Zdrowe stawy dla początkujących

visibility356 Views comment0 comments

Co zrobić by mieć zdrowe stawy?

 

Na co dzień nieustannie dokładamy pracy naszym stawom, nadmiernie je obciążając i zmuszając do wzmożonego wysiłku. Głównym negatywnym czynnikiem jest nadwaga i otyłość, które wywierają silny nacisk na stawy, powodując ich szybszą degradację i zdeformowanie. Już samo zrzucenie nadmiernych kilogramów przyczynia się do wydłużenia życia w pełnej sprawności. Niższa waga ułatwia również uprawianie szerszej gamy sportów, co dodatkowo przyczynia się do poprawy kondycji. Innymi czynnikami są np. nieprawidłowa postawa, złe nawyki siedzenia, dźwiganie.

Zdając sobie sprawę z wpływu naszych działań tu i teraz, warto zacząć dbać o stawy, odżywiać je i wzmacniać mając lat 30, by służyły do późnej starości. Oczywiście trudno dostarczać w diecie produktów bogatych w kolagen czy glikozaminoglikany. Można wspierać prawidłowe odżywianie suplementami diety zawierającymi te składniki np. wyciąg z zielonych małż i zaangażować się w systematyczne uprawianie sportu. Pamiętaj by zawsze zrobić rozgrzewkę, a po treningu wycisz organizm i rozciągnij się.

Wielu pacjentów w obawie o swoje stawy rezygnuje z aktywności na rzecz odpoczynku, jako jedynego sposobu do wyzdrowienia. Ruch jest znacznie lepszym rozwiązaniem, należy wykonywać nieinwazyjne, łagodne ćwiczenia jak joga czy aerobik wodny, według własnych możliwości. Pamiętaj: każde ćwiczenie jest lepsze niż żadne. Im więcej się ruszasz, tym więcej organizm ci odda.

Stawy starzeją się w naturalny sposób. Istnieją jednak kluczowe kroki zapobiegawcze, aby utrzymać stawy mobilne, odżywione i wzmocnione. Po pierwsze: zwróć uwagę na zdrowie swoich stawów we wczesnym okresie życia, zanim będą potrzebowały większej uwagi. Po drugie: zajmij się przebytymi urazami prawidłowo, przestrzegając terminów leczenia i rehabilitacji. Wielu pacjentów bagatelizuje drobne urazy doprowadzając do ich komplikacji i długotrwałego leczenia, a nieraz nawet nieodwracalnych uszczerbków na zdrowiu. Nieważne, czy skręcisz kostkę biegając, czy nadwyrężysz ramię podnosząc walizkę, wsłuchaj się w swoje ciało i reaguj adekwatnie do sytuacji. Czasem warto na chwilę odpuścić by powrócić do zdrowia, niż mimo urazu trenować dalej i pogarszać sytuację.

 

Skonsultuj się z lekarzem, zadawaj pytania, podejmuj wszelkie kroki by utrzymać swoje stawy w pełni zdrowia, aż do późnych lat starości.

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December