Tryptofan - na bezsenność , stres i nie tylko

visibility107 Views comment0 comments

Tryptofan – co to jest?

Tryptofan jest aminokwasem, którego nasz organizm sam nie produkuje, a więc musimy go dostarczyć z pożywieniem. Coraz częściej tryptofan jest zatem stosowany w postaci suplementu diety, jeśli nasza dieta nie jest wystarczająca bogata w ten składnik. 

Przyjmuje się, że wpływa na poprawę naszego samopoczucia i łagodzi objawy stresu. Wiele osób nie łączy swojej diety z objawami depresyjnymi, a to właśnie na tryptofan znacząco wzrasta wtedy zapotrzebowanie. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, zatem w momencie jego spadku, nasz organizm zareaguje obniżeniem nastroju i uczuciem zmęczenia. 

Objawy niedoboru i nadmiaru tryptofanu

Niedobór tryptofanu – przy niedoborze tego egzogennego aminokwasu w diecie, możemy odczuć to jako spadek nastroju, zahamowanie wzrostu, utratę owłosienia czy też stwardnienie skóry. 

Nadmiar tryptofanu - jeśli w naszym organizmie znajduje się za duża ilość tego aminokwasu, wynikająca z nadużywania suplementu, możemy stać się senni, czuć suchość w ustach, mieć bóle głowy czy nudności oraz niewyraźnie widzieć. W skrajnych przypadkach mogą pojawiać się problemy z koordynacją ruchową, procesem rośnięcia, zanikiem mięśni.

tryptofan

Rola tryptofanu w organizmie

Nasze samopoczucie, nastrój, charakterystyka snu są powiązane z pracą naszego mózgu. Na wszystkie te czynniki wpływają wytwarzane w nim hormony i substancje psychoaktywne. 

Tryptofan bierze bezpośredni udział w wytwarzaniu serotoniny, czyli „hormonu szczęścia”, melatoniny, czyli hormonu skłaniającego nas do zaśnięcia, kiedy nastaje zmrok, czy w syntezie rodopsyny - światłoczułego barwnika, dzięki któremu widzimy po zmroku. 

Aminokwas ten, pełni poza tym takie funkcje w organizmie jak: zmniejszenie nadpobudliwości i napięcia; regulacja przemiany materii; poprawa odporności; udział w procesie rozmnażania; wpływ na laktację; wpływ na pracę układu nerwowego, regulację noradrenaliny czy dopaminy; wytwarzanie kinureiny, czyli chemicznego filtra UV produkowanego w gałce ocznej.

Dlaczego warto stosować tryptofan?

Tryptofan a odchudzanie

Niski poziom tryptofanu powoduje chęć jedzenia węglowodanów, dlatego można tę właściwość aminokwasu wykorzystać przy redukcji kalorii w naszej diecie. Wynika to z faktu, iż spożywając zbyt dużą ilość węglowodanów, wytwarzana jest większa ilość insuliny w organizmie, a to z kolei powoduje zwiększone wchłanianie tryptofanu przez mózg. Wzrasta wtedy chęć na węglowodany, które mózg potrzebuje do produkcji serotoniny. Stąd potoczne myślenie, że słodycze poprawiają nastrój. Poprzez suplementację tryptofanu możemy zadbać o wyrównany poziom aminokwasu, jednocześnie ograniczyć przyjmowanie zbędnych kalorii.

Natomiast dla osób dbających o zdrowy wygląd swojego ciała tryptofan ma jeszcze inną zaletę – uczestniczy w produkcji hormonu wzrostu, jest istotny w procesie wytwarzania tkanki mięśniowej, a także przyspiesza proces spalania tkanki tłuszczowej.

Tryptofan a depresja

Mózg przekształca tryptofan w serotoninę, czyli hormon szczęścia. Jeśli nie przyjmiemy odpowiedniej ilości tego aminokwasu, dochodzi do niedoborów serotoniny, skutkiem których są spadki nastroju, stany lękowe, bezsenność, agresywność czy nawet zaburzenia depresyjne. Serotonina odpowiada także za nasze impulsywne zachowania czy też potrzeby seksualne. W leczeniu zaburzeń depresyjnych stosuje się leki, które sprawiają, że taka sama ilość serotoniny działa dłużej i intensywniej.

Istotny wpływ poziomu tego aminokwasu na stany depresyjne potwierdzono, gdy wywołano sztucznie niedobór tego aminokwasu w organizmie. U większości osób zauważono nasilenie objawów depresji. Podawanie tym osobom suplementów z tryptofanem przez około miesiąc wykazało skuteczność w zwalczaniu zaburzeń depresyjnych.

Przed zażyciem zarówno suplementów diety, jak i wszelkiego rodzaju leków, należy przeczytać ulotkę i stosować się do umieszczonych tam wskazówek. Dzięki nim jesteśmy w stanie uniknąć wszelkich niepożądanych działań i skutków ubocznych. Dawkowanie tryptofanu to od 500 do 1000 miligramów przed snem.

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December